Najpierw ma miejsce zabicie świni, której mięso stanowi podstawę mumu. Świnię zabija się w tradycyjny sposób. Najlepsza świnia to ta, która ma już kilka lat i posiada grubą warstwę słoniny. Im bardziej okazałe mumu tym świnia ma być odpowiednia . Koszt takiej świni to jakieś 1000 zł. Jest to dość dużo suma dla naszych Papuasów. Pieniądze na jej zakup pochodzą ze wspólnej składki wszystkich członków danego klanu.


Przygotowanie mumu. Na przygotowane wcześniej rozgrzane kamienie umieszczone w specjalnie wykopanym dole układa się liście bananowca. Potem układa się słodkie ziemniaki i banany. Następnie kładzie się połacie mięsa z zabitej świni. Na to wszystko warzywa i specjalne liście, które nadają mumu specjalny zapach i smak. To wszystko przykrywa się liśćmi bananowca, zalewa wodą i przykrywa się warstwą ziemią. Po około dwóch godzinach mumu jest już gotowe.


Po wydobyciu mumu z dołu następuje najpierw jego uroczysta prezentacja. Dokonuje jej lider danego klanu, który wygłasza przy tym płomienną przemowę.


Po prezentacji następuje podział mumu na poszczególne rodziny danego klanu.